Jaunumi

Līzinga devējiem randiņš ar auto tirgotājiem

Pievienots: 06.09.2012

Latvijas Līzinga devēju asociācijas (LLDA) un Latvijas Pilnvaroto autotirgotāju asociācijas (LPAA) pārstāvji kopīgi rīkotā seminārā 17.jūnijā izanalizējuši jauno auto tirgus un līzinga situāciju Latvijā, kā arī diskutējuši par tālāku sadarbību, lai nostiprinātu Latvijas pozīcijas šajā tirgus sektorā Baltijas līmenī.

 

LPPA esot norūpējusies par to, ka Latvija ir pēdējā vietā starp Baltijas valstīm jauno automobīļu tirdzniecības jomā. Ja salīdzina 2001.gada Igaunijas un Latvijas statistiku uz 1000 iedzīvotāju, Igaunijā bija apmēram divas reizes vairāk iegādātu jaunu auto. Igaunijas - Baltijas līderes jauno auto skaita ziņā - statistika liecina, ka 90% jauno auto ir iegādāti, izmantojot līzinga pakalpojumus, no kuriem 90% ir operatīvā līzinga pakalpojumi, jo pircējam ir mazāka ikmēneša maksājumu summa.

Analizējot līzinga tirgu Latvijā, LLDA prezidents Artis Birkmanis norādījis, ka, sākot ar 2000.gadu, vērojams straujš līzinga tirgus portfeļa pieaugums. Vieglo automašīnu līzings procentuāli aizņem lielāko vietu līzinga tirgū - 29,8%, atstājot aiz sevis ražošanas iekārtu līzingu - 23,7%, kā arī komerciālā transporta līzingu - 18,7%. Tomēr kopumā Latvijā jauno auto pirkumi aptuveni 45% līdz 48% no visiem gadījumiem tiek veikti, izmantojot līzinga pakalpojumus. Operatīvais līzinga apjoms no kopējā līzingu pirkumu skaita Latvijā ir 14%.

Runājot par nākotnes prognozēm, Birkmanis norādījis, ka Latvijas potenciāls ļautu tai nākošo divu gadu laikā izvirzīties par Baltijas tirgus līderi jaunu un mazlietotu automašīnu sektorā. Par to liecinot gan pieaugošais klientu skaits, gan cilvēku pirktspējas paaugstināšanās.

Šāds seminārs esot pirmais solis gan situācijas apzināšanā, gan sadarbības uzsākšanā ar līzinga devēju kompānijām, jo līzings, it īpaši operatīvais līzings, esot viens no spēcīgākajiem instrumentiem, ar kura palīdzību varētu ievērojami aktivizēt Latvijas auto tirgu, kā to pierāda Igaunijas tirgus situācija.

Ņemot vērā Eiropas pieredzi, kur arvien vairāk dominējot cieša dažādu kompāniju sadarbība, kuras darbojas vienā tirgus sektorā, LLDA un LPAA uzsākusi ilgtermiņa sadarbību, galvenokārt pievēršoties informatīva un izglītojoša satura pasākumiem.

Dace Kārkliņa,
LETA

 

Uz jaunumu sarakstu


© Latvijas Līzinga devēju asociācija, tālr.: 67284528