Jaunumi

LLDA šogad plāno palielināt līzinga un faktoringa portfeli par 25-30%

Pievienots: 06.09.2012

PAZIŅOJUMS PRESEI Rīga, 13.02.2004.

 

Latvijas Līzinga devēju asociācijas (LLDA) biedri šogad plāno palielināt līzinga un faktoringa portfeli par 25-30%, tādējādi tā kopējais apjoms varētu sasniegt 430 miljonus latu.

Agris Ķezbers, LLDA valdes loceklis: "Šogad līzinga un faktoringa portfeļa pieaugumu varētu veicināt ekonomiskā attīstība un investīcijas ražošanas iekārtās, jo Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums šogad tiek prognozēts 6-7% līmenī. Šogad līzinga un faktoringa portfelis varētu palielināties arī Eiropas Savienības strukturālo fondu apguves ietekmē. Vēl šogad līzinga un faktoringa tirgu varētu veicināt zemas procentu likmes. Tiesa gan latos procentu likmes varētu pieaugt tad, ja Latvijas Banka, uzskatot, ka attīstība notiek pārāk strauji, palielinās procentu likmes."

LLDA paredz, ka šogad turpinās attīstīties auto līzings un komerciālā līzinga tirgus. Savukārt negatīvi līzinga un faktoringa tirgu varētu ietekmēt nelabvēlīgi likumi nodokļu jomā - pamatā tas attiecas uz plānotajām izmaiņām pievienotās vērtības nodokļa likumā.

Māris Skujiņš, LLDA prezidents: "Ja tiks pieņemti patlaban izstrādātie grozījumi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā, tad gaidāms, ka PVN dēļ finanšu līzings kļūs neizdevīgāks, jo līzinga ņēmējiem palielināsies maksājamās summas apjoms. Līdz šim līzinga kompānijas, piemēram, par automašīnu varēja rēķināt priekšnodokli un potenciāli to pieprasīt no Valsts ieņēmumu dienesta, tādējādi līzinga kompānijām nevajag šos 18% ierēķināt automašīnas kopējā vērtībā."

Pēc grozījumiem likumos, kas tiek saskaņoti ar Eiropas Savienības direktīvām, līzings tiek uzskatīts par preču piegādi un par to nodoklis maksājams darījuma slēgšanas brīdī. Tas nozīmē, ka līzinga kompānijas par automašīnu samaksāto PVN priekšnodokli vairs nevar atgūt uzreiz, bet tas būs jāieskaita auto pārdošanas cenā, kas to tādējādi sadārdzinās. Pēc būtības līzinga kompānijas atgūs samaksāto 18%, taču tas notiks tajā termiņā, kad notiek norēķini par līzinga objektu, kas var būt vairāki gadi.

Šie grozījumi nav izdevīgi ne līzinga kompāniju klientiem, nedz arī līzinga kompānijām, jo tad būs jāmaina arī visa uzskaites sistēma, kas prasīs ne vien papildu līdzekļus, bet arī laiku. Tāpēc asociācija bažījas, ka līzinga kompānijas pēdējā brīdī var būt spiestas mainīt uzskaites sistēmu, kas traucēs kompānijām normālu darbu.
LLDA domā, ka vislabāk būtu saglabāt līdzšinējo sistēmu.

Māris Skujiņš: "LLDA, iepazīstoties ar ES direktīvu, secinājusi, ka tā nosaka ne tikai to, kas tagad paredzēts pašreizējos grozījumos PVN likumā, bet pieļauj arī dažādus izņēmumus, taču nav skaidrs, kādus. Līzinga kompānijas lūgušas valdībai noskaidrot šos izņēmumus, pēc kuriem varētu veikt arī grozījumus likumā, kas, iespējams, būtu labvēlīgāki tirgum nekā pašreiz izstrādātie. Taču valdība līzinga kompānijām tā arī neko nav atbildējusi."

Asociācijas biedru līzinga un faktoringa portfelis pagājušajā gadā pieauga par 16,6% - līdz 332,1 miljonam latu. LLDA aptver 79% no Latvijas līzinga un faktoringa tirgus, un patlaban tajā ietilpst piecas kompānijas - "Hanza līzings", "Unilīzings", "Nordea Finance Latvia", kā arī jaunie biedri - "Hipo līzings" un "Vereinsleasing Riga".

Papildu informācija:
Māris Skujiņš, LLDA prezidents, Nordea Finance Latvia vadītājs, tel. 7 096 480, mob. 9 505 505, maris.skujins@nordeafinance.lv

Uz jaunumu sarakstu


© Latvijas Līzinga devēju asociācija, tālr.: 67284528