Jaunumi

LLDA biedru līzinga un faktoringa portfelis 1.ceturksnī sasniedzis 338 miljonus latu

Pievienots: 06.09.2012

PAZIŅOJUMS PRESEI Rīga, 21.05.2004.

 

Informāciju sagatavoja Kristians Pudans, "Nordea bankas" Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs.

Latvijas Līzinga devēju asociācijas (LLDA) dalībnieku līzinga un faktoringa portfelis ir pārsniedzis 338,3 miljonus latu. Kopējais līzinga portfelis sastāda 305,9 miljonus latu, faktoringa portfelis – 32,4 miljonus latu. 2004. gada pirmajā ceturksnī, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo laika periodu, līzinga un faktoringa portfelis ir pieaudzis par 19%. Ceturkšņa pieaugums ir 1,9%.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu LLDA biedru kopējais līzinga un faktoringa portfelis ir audzis par 21,2% un 4% attiecīgi, taču pret gada sākumu šis pieaugums ir 2,3% un –2% attiecīgi. Līzinga portfeļa palielinājumu veicināja operatīvā līzinga pieaugums – 1. ceturkšņa laikā par 10.8%, savukārt finanšu līzings audzis tikai par 1%.

LLDA dalībnieki šī gada pirmajā ceturksnī noslēdza jaunus līzinga darījumus par kopsummu 51 miljons latu, kas ir par 31,7% vairāk kā 2003. gada attiecīgajā periodā. Tai skaitā finanšu līzinga jauno darījumu apjoms sasniedza 38,7 miljonus latu, kas ir par 36,6% vairāk nekā 2003. gada 1. ceturksnī, un operatīvā līzinga jauno darījumu apjoms sasniedza 7,5 miljonus latu, kas ir par 50,4% vairāk nekā 2003.gada 1.ceturksnī.

Patreiz pēc aktīvu veida vislielāko LLDA līzinga portfeļa daļu – 109,2 miljonus latu (35,7%), sastāda vieglās automašīnas, 78,2 miljonus latu (25,6%) - ražošanas iekārtas. Trešajā vietā ar 62,2 miljoniem latu (20,3%) ir komerciālais transports. Pārējo līzinga portfeli veido nekustamā īpašuma, biroja tehnikas, kuģu, lidmašīnu, citu transporta līdzekļu un preču iegādes finansēšana.

2004. gada pirmajā ceturksnī, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo laika periodu, visstraujākais pieaugums ir novērojams vieglo automašīnu līzingam, pieaugot par 36,3%; otrajā vietā ar 27,3% pieaugumu ierindojas komerciālā transporta līzings, kuram seko ražošanas iekārtu līzings ar 20,7% pieaugumu.

Māris Skujiņš, LLDA prezidents: "Latvijas līzinga un faktoringa tirgus uzrāda iepriecinošus izaugsmes rādītājus salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgā perioda rādītājiem, kaut gan izaugsme šī gada pirmajā ceturksnī bija lēna – līzinga un faktoringa tirgus ir audzis par 1.9% (līzingam palielinoties par 2,3%, faktoringam samazinoties par 2%)".

"Kā jau bija sagaidāms, šogad ir būtiski, tas ir par 6,1 miljoniem latu, sarucis nekustamā īpašuma līzinga portfelis, kuru hipotekārās kreditēšanas ietvaros pamatoti pārņem bankas. Labs pieaugums sasniegts vieglo automašīnu un komerciāla transporta līzingā, pateicoties augošam pieprasījumam pēc vieglo automašīnu līzinga un komerciālo transportlīdzekļu finansējuma. Sagaidāms, ka pieaugoša pieprasījuma un konkurences rezultātā vieglo automašīnu līzings varētu saglabāt vai par pārsniegt līdzšinējos pieauguma tempus. Līzinga apjomi varētu samazināties komerciālā transporta segmentā, jo pēc pievienotās vērtības likuma normu grozīšanas zudusi iespēja noformēt līzinga darījumus, neapliekot to ar pievienotās vērtības nodokli", tā M. Skujiņš.

"Īpašu gandarījumu rada operatīvā līzinga jauno darījumu apjoma pieaugums, kas sāka uzņemt tempus jau 2003. gadā. Līzings sāk pilnveidoties no vienkārša finanšu produkta, par produktu ar pievienoto vērtību, kur pamatlīdzeklis tiek nomāts un nomas maksājumos tiek ieskaitītas tādas ar lietošanu saistītās izmaksas kā apdrošināšanas administrēšana, degviela, regulārās tehniskās apkopes utml. Operatīvā līzingā saskatām lielu izaugsmes potenciālu. Piemēram, Igaunijā operatīvā līzinga apjomi ir trīs līdz četras reizes lielāki nekā Latvijā".

"Faktoringa portfelis 1. ceturksnī samazinājies par 2%, sasniedzot 32,4 miljonus latu, faktoringa apgrozījumam vienlaicīgi pieaugot par 12,6 miljoniem latu vai 26,3%. Šajā tirgus segmentā pašlaik nav vērojama izaugsme. Tas varētu būt saistīts ar ierobežoto piedāvājumu, augstajām debitoru administrēšanas izmaksām un informācijas trūkumu par pakalpojuma priekšrocībām. Tomēr faktorings varētu kļūt populārāks to mazo un vidējo uzņēmumu vidū, kas nodarbojas ar eksportu vai vairumtirdzniecību".

"Jāatzīmē, ka kopumā līzinga un faktoringa tirgus dinamika liecina par tirgus pārdalīšanu, kas saistīta gan ar biznesa jomu pārdalīšanu starp bankām un līzinga sabiedrībām, gan ar jaunu tirgus dalībnieku parādīšanos, gan ar līzinga apjomu pieaugumu līdz šim nepopulāros aktīvu veidos. Tomēr nevar apgalvot, ka tirgus būtu piesātināts. Piemēram, kaimiņvalstu līzinga un faktoringa tirgus būtiski pārsniedz nozares rādītājus Latvijā. Latvijā lielu izaicinājumu klientiem un līzinga kompānijām rada nezināšana un bailes izmantot līzinga vai faktoringa pakalpojumus. Patreiz līzinga tirgus izaugsme ir atkarīga arī no pašiem patērētājiem, vai viņi būs pietiekami aktīvi un pieprasīs sev izdevīgākos noteikumus, labāko servisa kvalitāti un zemākās procentu likmes", atzīmē M. Skujiņš.

Latvijas Līzinga devēju asociācija (LLDA) ir dibināta 2002. gadā. LLDA dalībnieki ir "Hanza Līzings", "Hipolīzings", "Nordea Finance Latvia", SIA "Unilīzings" un "Vereinsleasing Riga".

Uz jaunumu sarakstu


© Latvijas Līzinga devēju asociācija, tālr.: 67284528