Jaunumi

Komerctransportu populāri pirkt uz līzinga

Pievienots: 06.09.2012

Daļa uzņēmēju iegādājas komerciālo transportu, izmantojot līzinga vai līzinga kredīta pakalpojumus, liecina Latvijas līzinga devēju asociācijas apkopotie dati - 2001. gada beigās asociācijas biedru līzinga portfelī 18 % jeb 31,5 milj. no aktīviem veidoja komerctransporta līzings.

Par līzinga kredītu kopēju statistikas datu nav. Db veiktā līzinga kredīta devēju aptauja, tostarp Parekss bankas (kam ir vislielākais līzinga kredīta portfelis banku vidū), Scania Credits un Volvo Finance, liecina, ka daļa uzņēmēju komerctransporta iegādē izmanto līzinga kredītu. Arī Db aptaujātie līzinga izmantotāji atzīst, ka līzinga kredīts ir izdevīgs komerciālā transporta iegādei uzņēmumiem - izmantojot līzinga kredīta pakalpojumus, uzņēmumam nav jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN), un tā ir galvenā priekšrocība salīdzinājumā ar parasto līzingu, kad klientam ir jāmaksā PVN.

Juridiskām personām līzingam bankā (līzinga kredīts) vai līzinga kompānijā (parastais līzings) izmaksu ziņā teorētiski atšķirību nav, jo banka ar procentiem apliek visu kredītlīdzekļu summu, kuru tā ieguldījusi preces iegādē, tāpat kā līzinga kompānijas, bet līzinga kompānijā rēķinā samaksāto PVN juridiskas personas ir tiesīgas saņemt atpakaļ no valsts priekšnodoklī. Taču jāatgādina, ka Latvijā valstij ir problēmas ar PVN laicīgu atmaksu PVN maksātājiem priekšnodokļa veidā, uzsver līzinga kompāniju un banku pārstāvji, kā arī uzņēmēji.

Bankas un ārzemnieki

Līzinga kompānijas Latvijā ir PVN maksātājas, tāpēc nedrīkst sniegt finansu līzinga pakalpojumu, kas netiek aplikts ar PVN. Parasto līzingu piedāvā līzinga kompānijas, bet līzinga kredītu Latvijā drīkst piedāvāt tikai bankas - bankām viss darījums ir ar PVN neapliekams, bet līzinga kompānijām ar PVN ir jāapliek arī līzinga procenti. Ilgāk nekā gadu ar likumu ir nodalīts līzings kā preču piegāde, ko veic līzinga kompānijas, un līzinga kreditēšana kā finansu pakalpojums, ko veic bankas. Šāds iedalījums pastāv tikai Latvijā, līdz izmaiņām likumdošanā finansu līzings tika uzskatīts par finansu pakalpojumu.

Līzinga kredīta (jeb finansu līzinga) pakalpojumus sniedz daļa Latvijas banku, tostarp Parekss banka, Pirmā banka, Multibanka, Unibanka. Savukārt Hanza līzings sadarbībā ar Hansa eesti liising, Scania Credits un Volvo Finance šādu pakalpojumu, karu neapliek ar PVN, piedāvā, izmantojot tā saucamo crossborder jeb pārrobežu finansu līzingu - klients maksājumus pārskaita ārzemju kompānijai, kas finansē objekta iegādi.

Izdevīgi eksportētājiem

Izmantojot līzinga kredīta pakalpojumus, uzņēmumiem nav jāmaksā PVN ne par līzingu, ne par līzinga procentiem. Rezultātā uzņēmumiem samazinās valsts budžetā maksājamo nodokļu apjoms un pārmaksātais PVN. Līdz ar to samazinās arī uzņēmējdarbības izmaksas, aug konkurētspēja un ienākumi. Unilīzinga direktors Jānis Buks norāda, ka "līzinga kredīts īpaši izdevīgs ir uzņēmumiem, kas sniedz pakalpojumus vai pārdod preces ārpus Latvijas un kam veidojas PVN pārmaksa. Šie uzņēmumi nevar uzreiz no valsts budžeta saņemt atpakaļ samaksāto PVN un šis nodoklis ir jāieskaita pakalpojuma vai preces pašizmaksā".

"Mūsu uzņēmums ir izmantojis gan līzinga, gan līzinga kredīta pakalpojumus. Nosacījumu ziņā līzinga kredīts praktiski ir līdzvērtīgs līzingam. Līzinga kredītu mēs izmantojam tāpēc, ka tā ir iespēja ekonomēt apgrozāmos līdzekļus 18 % apjomā no aizņēmuma summas. Pēdējais uzņēmuma pirkums - 7 autobusi ir iegādāti ar līzinga kredīta palīdzību - 18 % no pusmiljona eiro būtu diezgan ievērojama summa, kas līzinga gadījumā tiktu iesaldēta uz 2 līdz 3 mēnešiem, jo aptuveni tik ilgs laiks paiet, līdz ir iespējams atgūt no valsts pārmaksāto PVN," pastāstīja Ecoline prezidents Andris Podgornijs.

"Nosacījumu ziņā līzinga kredīts praktiski ir līdzvērtīgs līzingam. Līzinga kredītu mēs izmantojam tāpēc, ka tā ir iespēja ekonomēt apgrozāmos līdzekļus 18 % apjomā no aizņēmuma summas, kas līzinga gadījumā tiktu iesaldēta uz 2 līdz 3 mēnešiem, jo aptuveni tik ilgs laiks paiet, līdz ir iespējams atgūt no valsts pārmaksāto PVN," uzsver Ecoline prezidents Andris Podgornijs.

Agnese Pabērza
Dienas Bizness

Uz jaunumu sarakstu


© Latvijas Līzinga devēju asociācija, tālr.: 67284528